Енергийна ефективност
- Като част от своята политика за енергийна ефективност, ЧЕЗ изпълни проект „Енергиен мениджмънт в общините“, както и проект „ Обучение по енергийна ефективност на служители от Столична община“. Основната цел на проектите е насърчаване на устойчивото енергийно планиране в общините чрез повишаване на административния капацитет на техни служители. Общинските служители преминаха курс по „Общинско енергийно планиране и управление“ и придобиха умения да подготвят и реализират проекти за повишаване на енергийната ефективност. Като резултат от проведения обучителен курс, участниците разработиха Общински енергийни програми за периода 2012 – 2015 г., които бяха оценени от външни експерти по енергийна ефективност – представители на държавни и ключови местни организации. На следващ етап те могат да се гласуват от съответните общини и да се изпълняват на практика.
- През 2012 г. ЧЕЗ издаде „Енергиен спестовник“ – книжка, която съдържа интересни данни за това как се ползва електроенергията в едно домакинство и предлага практически решения и съвети за намаляване на нейното потребление. С „Енергийния спестовник“ можете да се запознаете тук http://www.cez.bg/bg/energien-spestovnik.html
- Особено важни за ЧЕЗ са проектите за обследване за енергийна ефективност на детски градини и училища и подпомагането на ремонта и санирането им. По този начин компанията се старае да даде своя принос за по-икономичното и устойчиво използване на електроенергията.
- През 2012 г. ЧЕЗ Електро България подкрепи европейското състезание за пестене на енергия в домакинствата „Климатична купа за граждани на Европа“ , което се координира в България от Софийска енергийна агенция „Софена“. Състезанието е един от европейските проекти по програма „ Интелигентна енергия Европа“ . Провежда се на национално и европейско ниво и има за цел да стимулира прилагането на енергоспестяващи мерки. За целите на състезанието е разработена специална софтуерна програма, в която всяко домакинство с регистрация въвежда данните от фактурата си за период от минимум 4 месеца и получава информация за тенденциите при своето електропотребление, както и съвети за неговото намаляване. Така, на базата на сравнителен подход, то има възможност да се мотивира да предлага енергоспестяващи мерки (поведенчески и инвестиционни) и да пести енергия и средства. А в глобален аспект предприемането на подобни действия допринася за намаляване на емисиите от въглероден диоксид.