Форум “Зелена икономика и образование” се проведе в София
Доц. Галина Сачанска и ас. Николай Николов от НБУ представиха Ботаническата градина на открито.
Успешни практики и проекти:
Ботаническата градина е създадена в помощ на биолози и еколози от университета. Същинско разнообразие от дървесни и храстови растителни видове се наблюдава в кампуса на университета – 170 екземпляра от 52 таксона, включително застрашени и включени в Червената книга на България (мамонтово дърво, атласки кедър, сръбски смърч, конски кестен и др.)
Лесотехническият университет в лицето на доц. д-р Мариана Дончева, ръководител катедра ”Екология, опазване и възстановяване на околната среда”, също представи своите проекти в областта на околната среда и в помощ на образованието, държавната администрация и бизнеса.
Успешни практики и проекти:
Извършена е актуализация на 90 учебни програми във факултет „Екология и ландшафтна архитектура”, в следствие на което все по-често студентите участват в теренни проучвания и заедно със своите преподаватели намират решения, включително и на бизнес казуси.
Представител на неправителствения сектор бе Любомира Колчева от Фондация „ЕкоОбщност”, която се занимава с екообразователни инициативи и до момента е подкрепила повече от 250 зелени проекта. Те са организаторите и на националния конкурс „Дърво с корен 2013“, част от европейска надпревара.
Успешни практики и проекти:
Един от проектите е инициативата „Зелен будилник” проведена в три столични училища и запознала учениците с важни теми като отпадъци, енергия и климат, транспорт. Фондацията е измерила и склонността на децата да рециклират, а именно – имат желание, но при удобство и неголяма трудност.
Доц. д-р Снежана Грозева от Българска академия на науките запозна младата публика на събитието с работата на ИБЕИ в посока подпомагане зелената икономика в България. Тя изтъкна, че инвазивните чужди видове са втората по значение заплаха за биоразнообразието след загубата на местообитания.
Дойде ред и на домакините от Академика да илюстрират своето виждане за партньорството между академичните среди и бизнеса. Евелина Гечева, управител на издателството, представи трите им големи зелени настоящи инициативи, една от които е първото издание на форума „Зелена икономика и образование”.
Успешни практики и проекти:
За втора поредна година изданието провежда „Зелена олимпиада”, разширяващо екологичните знания и култура у учениците от 1. до 12. клас. Към тях е насочена и инициативата „Екомеждучасие – моят зелен град” – викторина за деца между 10-12г., протичаща под мотото „Бъди зелен, не само за ден”.
В края на събитието ученици от Първа АЕГ и 164. Испанска гимназия ‘‘Мигел де Сервантес‘‘ разказаха за дейностите на своите два екоклуба. Благодарение на тях децата получават теоретични и практични знания, възпитават се в любов и отговорност към природата. За тях екоклубовете им са малки крачки към един по-добър свят за живеене.
Успешни практики и проекти:
Досега са се включвали в еколагери, засаждане на дървета, почистване, боядисване на пейки, като амбициите им са да продължат да въвличат съучениците си във все повече и по-разнообразни екодейности.
Автор: Радостина Славкова