GLOBUL въвежда филтър за онлайн материали, които съдържат сексуална злоупотреба с деца
Филтърът ще бъде активен за всички клиенти на мобилен интернет от GLOBUL. При всеки опит през мрежата на GLOBUL да бъде отворен уебсайт, който съдържа фото- или видеоматериали, показващи сексуална злоупотреба с деца, абонатът ще бъде автоматично пренасочен към STOP-страница, която го информира, че достъпът до сайта е забранен.
„Като отговорна компания и доставчик на услуги за пренос на данни, вярваме, че е наш дълг да осигурим на клиентите си възможно най-безопасния достъп до интернет. Въвеждането на този филтър е много важна стъпка в тази посока. Изключително горд съм да обявя, че GLOBUL е първият телеком в България, който въвежда подобен филтър. Държа да отбележа, че ние не считаме това за наше конкурентно предимство и сме готови да споделим опита си с другите играчи на пазара. Нещо повече – вярвам, че всички ние трябва да си сътрудничим в борбата срещу сериозни проблеми като сексуалната злоупотреба с деца“, заяви г-н Велан по време на събитието.
„Привърженик съм на идеята за законодателно уреждане на този въпрос, както е в много държави, но дотогава призовавам и другите телекомуникационни оператори да се включат в използването на филтъра. Благодаря на компанията и на норвежкото правителство за силния ангажимент в помощ на борбата със злоупотребите с деца“, заяви министър Йордан Бакалов.
Филтърът ще ограничава интернет достъпа до списък с домейни, изготвен и предоставен от Международната организация на криминалната полиция (ИНТЕРПОЛ) и Министерството на вътрешните работи въз основа на предварително зададени критерии. Списъкът включва интернет страници с изображения или видеоклипове, съдържащи сексуална експлоатация, сексуален тормоз или сексуална злоупотреба с деца. Съгласно споразумението, GLOBUL периодично ще получава актуализиран списък с такива домейни от съответния отдел в ММВР.
GLOBUL въвежда филтъра срещу разпространението на материали за сексуална злоупотреба с деца в интернет, следвайки добрите практики на Telenor. Телекомуникационната компания успешно разработи и въведе подобен филтър в Новегия през септември 2004 г. в партньорство с норвежката Криминална следствена служба (Крипос). Telenor е първата компания, която си сътрудничи с правоохранителен орган по подобен проект. Днес филтърът се използва от повечето компании в групата на Telenor, както и от водещи телекоми по цял свят. Според статистиката, след въвеждането на филтъра от Telenor в Норвегия броят на регистрираните опити за достъп до блокирани страници е намалял с около 79% за периода 2009 г. – 2013 г.