Кои са новите европейски зелени столици?
С наградата за зелена столица всяка година биват отличавани европейски градове, положили големи усилия за опазване на околната среда и за устойчиво развитие. Решението на журито се основава на 11 екологични критерия, сред които са местният принос в борбата с изменението на климата или пречистването на отпадните води.
В момента четири пети от европейците живеят в гъсто населени градски райони. Поради това тяхното качество на живот зависи до голяма степен от усилията, положени от градовете, за подобряване на градската околна среда – както чрез създаване на зелени площи, така и чрез управление на отпадъците или развитие на обществения транспорт.
Целта на наградата за зелена столица е градовете-победители да се превърнат в модел за подражание по отношение на устойчивото градско развитие.
Витория-Гастеис (Испания) – зелени отвътре и зелени отвън
Витория-Гастеис е основан през 1181 г. Вторият по големина град е след Билбао в Баската автономна област. Градът от северна Испания има приблизително 240 000 постоянни жители и е столица на провинция Алава.
Природата буквално живее във Витория-Гастеис. Градът е проектиран така, че е опасан от „зелен пояс” – зеленина в концентрични окръжности, около центъра му. Третият от зелените кръгове е с преобладаваща дървесна растителност и планински терен. Всичко е замислено и изпълнено така, че всеки жител на Витория-Гастеис има достъп до зеленина най-много на 300 метра от дома си. Многобройни са и мерките, които се предприемат за опазване и подпомагане на биоразнообразието и екосистемите в града.
Правят се мониторинги на флората и фауната; навсякъде, където е възможно се запазват естествените местообитания на растенията и животните; вземат се мерки за намаляване на светлинното замърсяване. Освен зоните за отдих, всичко направено за опазването на околната среда и устойчивото развитие на града, има и възпитателна цел – например позволява на населението да изучава градинарство в близост,неприсъща за другите големи градове.
Във Витория-Гастеис са си поставили амбициозната цел да намалят потреблението на вода под 100 литра на ден за един жител. От 1999 г. до 2009 г. потреблението на вода вече е значително намалено. Инвестициите, направени в областта са в рамките на Програма 21 от екологичния план за действие за подобряване на качеството на водоснабдяването, за намаляване на загубите на вода и за устойчивото управление на водните ресурси. Изграден е и информационен център, който да запознава населението с важните въпроси и проблеми, свързани с ефективното потребление на вода в града.
Нант (Франция)– зеленият Запад
Разположен е на река Лоара, в близост до брега на Атлантическия океан, Нант е „зеленото чудо” на Западна Франция. Той е шестият по големина град на Франция и е с население от 800 хиляди жители. През 2004 г. списание Тайм нарича Нант “най-добрият за живеене град в Европа”.
През последните 10 години Нант разработва устойчива транспортна политика, с акцент върху обществения транспорт и масовото въвеждане на велосипеди. В близко бъдеще се предвижда центърът на града да се доразвие, така че достъпът на автомобили да бъде силно ограничен, за сметка на по-широк и удобен достъп на пешеходци и велосипедисти там.
Нант е първият град във Франция, който успешно въвежда електрическите трамваи. Усилията в тази насока продължават. Предвиждат се нови солидни инвестиции през следващите години за подобряване качеството на обществения транспорт и осигуряване на добра инфраструктура като цяло.
Политиката за устойчиво развитие на обществения транспорт на Нант показва добри резултати в борбата със замърсяването на въздуха и емисиите на въглероден диоксид. Всички индикатори за замърсяването на въздуха (серен диоксид, азотни окиси, фини прахови частици, озон и др.) са под пределно допустимите стойности. Политиката за устойчиво развитие на транспорта, заедно с амбициозния план за борба с климатичните промени са намалили емисиите на въглероден диоксид в града до 4.77 тона на глава от населението.
Автор: Петя Узунова
Източник: Екомедия