Микро грантове за граждански зелени идеи
Кой може да участва?
Граждани, неформални граждански групи и НПО;
Не могат да участват щатни служители на “За Земята” и свързани с тях лица.
Какви са изискванията към проектите?
Можете да подавате всякакви идеи за еко проекти – няма ограничения, свободни сте да ни впечатлите. Идеята ви трябва да бъде в обществена полза.
Проектните предложения се представят в рамките на 3 страници (1800 символа на страница без интервалите). Не повече от 50% от средствата могат да се използват за покриване на разходи за човешки ресурси, което се отчита с граждански договори към “За Земята”. Проектните идеи (или завършен етап от по-голям проект) трябва да могат да бъдат изпълнени в рамките на бюджета и в срок. Кандидатите могат да подават проекти за по-малко от 1000 евро. В случай на проекти, които изискват повече средства. е необходимо да потърсите външно финансиране и да можете да убедите журито, че идеята ще бъде завършена успешно.
Как и до кога трябва да бъдат подадени идеите и какво се случва след това?
Попълнен формуляр с разписана идея и ориентировъчен бюджет се изпращат по електронна поща на Opens window for sending emailkonkurszazemiataorg до 10 февруари 2015г.
След оценка на идеите от специализирано жури, представител(и) на избраните проекто-предложения ще бъдат поканени на интервюта на 21/22 февруари в София или по скайп. Очакваме наградените проекти да бъдат оповестени до три дни след края на интервютата.
“За Земята” си запазва правото да промени датите, да удължи срока за кандидатстване при липса на идеи или при отсъствие на качествени предложения, или да проведе продължение на конкурса.
Как се оценяват проектите?
Ще имаме жури от трима членове – експерти в различни области от сферата на управление на проекти и устойчиво развитие. Те ще прегледат най-добрите предложения и ще поканят до 40 участници на интервю – на живо или по скайп. При този етап шансът за успех на поканените е около 50:50. Имаме за цел минимум 50% от проектите да бъдат извън София, за да стимулираме развитието на регионален капацитет. Следва подписване на договори със спечелилите кандидати.
До кога трябва да бъдат изпълнени?
В рамките на 8 месеца, считано от 28 февруари 2015 г. Всички средства трябва да бъдат използвани и отчетени до 29 октомври 2015 г., която е крайната дата за реализиране на дейности по проектите. За Земята ще бъде с вас и ще ви помага с менторство и идеи за още по-ефективно и зелено осъществяване на вашата идея.
Отчитане
Средствата от наградния фонд се изплащат срещу фактури, транспортни документи и граждански договори. Подписват се декларации за получените материални активи по време на изпълнението на проекта. Всичко е максимално опростено, за да ви оставим да изпълните идеята си, без да се удавите в бюрокрация.
Нашата цел с този конкурс?
Развитие на капацитет у гражданите да структурират и реализират проектни идеи.
Искаме да докажем ползата от схеми за микро грантове по линия на националните и общински бюджети и еврофондовете, за да ги има занапред, да са достъпни за повече ентусиасти, лесни за кандидатстване и отчитане.
И накрая (но всъщност, начело в списъка ни) – да покажем, че заедно можем да направим света по-добро място за живеене, където хората се чувстват по-щастливи и удовлетворени, като участват творчески и активно в реализирането на добри обществено-полезни идеи. За тази промяна е нужно много малко.
Желаем ви успех! Повярвайте си!
Нека ви подскажем
(Насоки за писане на добър проект)
- Имате на разположение време до 10 фебруари 2015 и три страници по 1800 символа без интервалите, за да ни впечатлите – вместете се в тях! Ако не можете да грабнете журито в тези рамки, няма да успеете и в 300 страници.
- Помислете добре какво можете реалистично да изпълните с бюджет от 1000 евро и в посочения срок. В проектното си предложение трябва да ни убедите, че имате идея как ще похарчите средствата, за да постигнете желания резултат. Журито няма да ви награди за красива, но нереалистична или мегаломанска идея, която дори няма най-простичък бюджет.
- Идеята трябва да е разбираема – все пак организаторите и хората в журито сме най-обикновени хора. Почти няма как да наградим проекти, които ще добиват ток от въздуха по тайнствена технология, нито пък обещание за изобретяване на перпетуум-мобиле.
- Да не е “грийн уошинг” – идеята ви трябва да носи реална промяна към по-добро, а не да предлага фалшиви еко-решения. Няма как да наградим машина за ситно надробяване на пластмаси и влагането им в олекотен бетон.
- Да не е в частна полза – няма да ви купим слънчев колектор за лични нужди, колкото и да е еко това. Но ако все пак искате да изградите слънчева система у дома с евтини и достъпни материали, която ще бъде отворена за посещения с цел да се убедят хората в ползите от възобновяемата енергия, тогава се допускат някои изключения.
- Внимавайте с разрешителни и лицензионни режими! Ако проектът ви трябва да мине на съгласуване през общината, моля, проверете какъв е пътят за това и колко време ще ви отнеме, преди да подадете проекта си.
Конкурсът “Направи си сам” е финансиран от Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.