Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова получи Стандарта за бизнес етика на БФБЛ
Министърът акцентира върху проекта за национална здравна стратегия 2016-2020 г., представена в Народното събрание през ноември м.г., като елемент от дългосрочната визия на Министерството, и сподели, че се надява стратегията да получи широка обществена подкрепа, за да се гарантира приемственост на политиките и трайност на реформите в сектора.
Министър Атанасова сподели, че лекарствената политика винаги е била неин основен приоритет и в тази връзка предстои замяна на Комисията по лекарствата с Национален съвет по цени и реимбурсиране, който ще заработи от началото на април тази година.
Като друг важен приоритет министър Атанасова изтъкна реорганизацията на спешната помощ, където, по думите й, промените вече дават резултат.
Здравният министър се похвали с отпадането на лимита за лечение на деца в чужбина. През 2012 г. 715 деца са получили помощ от държавата за диагностика и лечение извън страната. Атанасова изтъкна още, че е създадена много добра координация между Министерството на здравеопазването и организациите, които имат отношение към намаляване на броя на изоставените деца в България, като според цитираните от нея данни с около 300 деца е разликата между изведените и настанените в домове за медико-социални грижи.
Като свой неуспех министър Атанасова посочи невъзможността да извоюва по-нисък данък добавена стойност върху лекарствата, както и все още нерешения проблем с избора на екип. Според нея възможният подход е изборът да няма задължителен характер и да се извършва чрез доброволните застрахователни дружества.
Тя посочи, че европейските средства, предвидени за здравеопазване до 2020 година, ще бъдат насочени в три сфери – за реформиране на спешната помощ, за оборудване на лечебните заведения с високотехнологична апаратура и за електронно здравеопазване.
По време на закуската с бизнес лидерите бяха засегнати още редица теми, свързани с квалификацията и непрекъснатото медицинско обучение на специалистите, с напредъка в електронното здравеопазване, перспективите пред телемедицината у нас, възможните мерки срещу изоставянето на новородени деца и др.
В края на срещата модераторът на събитието Зоя Паунова, заместник-председател на Форума и изпълнителен директор на АстраЗенека България, благодари на министър Атанасова за яснотата и конструктивния отговор на въпросите, които бяха поставени от бизнеса, и ѝ пожела успех в следващите важни стъпки за подобряване на здравеопазването в България.
Български форум на бизнес лидерите благодари за любезната подкрепа на „ГлаксоСмитКлайн” България, спонсор на събитието.