Млади природозащитници от цяла Европа на младежки лагер в България
Срещата на младежите ще се състои между 14 и 20 август в местността Чатъма на брега на язовир „Голям Беглик“. Активистите ще обсъдят широк спектър от проблеми на храните и селското стопанство, пред които е изправена Европа и ще планират заедно кампании за ефективни, трайни, местни решения.
В лагера ще се включат 8 младежи от България, които са ядрото на мрежата Млади приятели на Земята1 у нас. Съвместно с ЕС „За Земята“ те планират да осъществят информационна кампания, срещи и дискусии, чрез които обществеността ще се запознае с актуални конфликти по темата храна и земеделие.
Сред най-актуалните въпроси са генно модифицираните организми (ГМО) и възможността за навлизането им в Европа през задната врата чрез нови споразумения в ТПТИ. За разлика от класическите търговски споразумения основната цел на ТПТИ не е намаляване на митата, а премахването на нетарифни бариери или така нареченото „уеднаквяване на стандартите”. Така без изрично да се говори за ГМО по силата на споразумението, всички разрешени за отглеждане ГМО в САЩ, включително тези влагани в храни и фуражи, ще станат легални в Европа.
Ивайло Попов от За Земята коментира “Опасенията, че споразумението за свободна търговия със САЩ би подкопало обществените мерки за безопасност на храните, бяха приемани с насмешка от еврокомисаря и други отговорни лица, представляващи Европа в преговорите. Те твърдяха, че безопасността на храните и в частност темите за ГМО няма да бъдат предмет на ТПТИ. Изтеклите преди дни документи2, обаче, показват, че обществото има пълното право да бъде притеснено. Зад затворени врати, преговарящите изглежда отслабват европейската мрежа за безопасност на храните, за да се позволи на големия бизнес да направи по-големи печалби.”
Развитието не мрежата Млади приятели на Земята е финансирано от Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.