На 8 октомври ще бъдат представени най-добрите идеи от „Предизвикателството за социална промяна“ на „Фабрика за идеи“
„Предизвикателството за социална промяна“ е блиц-формат, който стимулира иновативни подходи към решението на познати проблеми и така цели промяна на средата ни отдолу-нагоре като всеки, независимо от възраст, образование и локация – може да се включи, стига да иска да вложи четири дни за разрешаването на наболяло предизвикателство пред обществото ни по нов начин.
На 1-ви октомври оцелелите в дните на „Предизвикателството“ 31 екипа от първоначално 43-те взели участие в тазгодишното издание на формата, представиха своите идеи за решения на наболели проблеми, които стоят пред обществото ни. Публиката в петте града гласува за най-добрите идеи, които продължават напред и ще бъдат представени на Националната презентация на 8-ми октомври в София, а след това ще станат и част от Инкубатора за социални иновации на „Фабрика за идеи“.
Сред идеите и презентиралите на регионалната фаза се откроиха любопитни предложения като:
- Устройство, което превежда на жестомимичен език говор в реално време и прави света ни достъпен за тези над 25 000 млади хора с увреден слух
- Нова методология, чрез куклен театър, за работа с деца и младежи с дислексия
- Социално-предприемаческа идея за център за лица с психически увреждания, които да работят с дизайнери и да създават предмети и продукти, поддържащи терапевтите, които ще работят с тях
- Нова система за сметосъбиране, отчитаща факта, че над 60 % от сметоразделянето и сметосъбирането в София се извършват от т.нар. „неформален сектор“, а над 90% от гражданите на София нямат доверие, че изхвърлените от тях разделно отпадъци наистина се преработват
- Как могат да се преборят вредните хранителни навици в училище
- Класна стая на открито във Враца
- Пътуващо кино в отдалечените квартали на Русе, където достъпът до култура е равен буквално на нула
- Платформа за български продукти, подпомагаща маркетинга на малките производители
- Система за по-голяма прозрачност и достъпност на решенията в работата на общинските съвети
- Предложение за алтернативна квартална валута в квартал Люлин, която да избегне така дълга, който всички ние неволно изплащаме във финансовата система в момента
В Русе, Бургас, Враца и Пловдив представители на местната власт проявиха интерес към доста от идеите и ще ги подкрепят институционално.
Отличителното във второто издание на „Предизвикателството за социална промяна“ е широката възрастова палитра от участници – от 10 до 66-години и, за разлика от първото издание на формата през 2014, фаворит сред темите беше тази за образованието, като над 50% от екипите избраха тази тема и предизвикателства, свързани с нея.
На 8 октомври е втората фаза от приключението „Предизвикателството за социална промяна“ , когато селектираните на финала идеи ще могат да се представят пред представители на институции, бизнес, НПО и медии.
Заповядайте на 8 октомври в Телефонната палата в София, за да подкрепим креативността и смелостта на участниците в „Предизвикателството“ на „Фабрика за идеи“ и да намерим нови решения на стари проблеми. Промяната е възможна само, ако я създаваме заедно!