Нова европейска кампания търси семейства на децата, лишени от родителски грижи
Водени от това и от убеждението, че децата на Европа заслужават да живеят в истинско семейство, а не в изолацията на институциите, Eurochild и Hope and Homes for Children стартираха европейска кампания „Да отворим врати за децата на Европа” на 6 юни в Брюксел. На официалното откриване присъстваха Делиа Поп, програмен директор в Hope and Homes for Children, Мария Херцог, член на Комитета по правата на детето на ООН, специалисти по правата на човека, младежи и семейства, изпитали от първо лице ефекта на институционалните грижи. Представител за България беше Иванка Шалапатова от фондация „За Нашите Деца” и бивш заместник-министър на труда и социалната политика в експертно правителство.
„В България след падането на тоталитарния режим, правителствата приоритизират финансовата стабилност, пазарната икономика, съдебната система и анти-корупционните мерки. Деинституционализацията не е сред тези приоритети. И защо да бъде? Уязвимите деца са настанени в институции, които са спонсорирани от държавата и те са на „сигурно и топло място” за живеене. Хиляди професионалисти имат работа, а на семействата се дава избор да изоставят своите деца в тези институции. Всички ние знаем каква е жестоката реалност в тези домове. За двата месеца, в които бях заместник-министър на труда и социалната политика, разбрах, че все още много политици, които са нагърбени с вземането на важни решения, вярват, че домовете за деца са решение на проблема.”, сподели Иванка Шалапатова, която има дългогодишния опит на експерт в ролята си на директор на неправителствена организация и заместник-министър на труда и социалната политика.
В своето изказване, Иванка Шалапатова подчерта огромната роля на неправителствените организации в процесът на затваряне на домовете за деца. „НПО-тата са тези, които стартират ефективни методи за деинституционализация на деца и са гъвкави в изпробването на иновативни начини за борба с бедността и социалното изключване. НПО-тата са тези, които правят оценки на пилотни практики, показвайки, че те могат да се приложат на национално ниво, защото са ефективни и ефикасни. НПО-тата са тези, които поставят гласовете на децата, младежите и семействата на политическия дневен ред и по този начин оказват роля при взимането на решения.”, каза още Шалапатова.