Откриха жилище за младежи от домовете за деца в Русенска Област
Официални статистики на МТСП сочат, че за първото полугодие на 2010 година 80 младежа са напуснали домовете в страната поради навършване на пълнолетие или завършване на образование. Според неофициални данни обаче, за половин година броят им надвишава 130. Без подготовка за тази крачка, младежите се превръщат в една от най-уязвимите групи на нашето общество. Без жилище, работа и цялостна подкрепа те често се оказват жертва на наркопазара, мрежите за проституция, трафик на хора, трудова експлоатация и други.
„Общината няма бюджет да се справи с проблема. Младежите напускат домовете, които са на държавна издръжка и очакват от нас да се погрижим за тях”, споделя Даниела Великова, Директор „Здравеопазване и социални дейности” в Община Русе, през февруари на среща по повод планиране на проекта „Дом възможност”. Великова добавя още, че Общината може да съдейства само с помощ за намиране на жилище на младежите, „но това не решава техните проблеми”.
Новият проект, който се реализира и финансира от „Фондация за социална промяна и включване” предоставя социална подкрепа на младежите в уютно жилище от семеен тип в рамките на две години. През това време от тях се очаква да участват активно в програма за обучение, водена от професионални екипи. В програмата се работи за развиване на основни социални умения като: изграждане на пълноценни контакти и общуване, намиране и задържане на работа, трудови навици и умения за работа в екип и под авторитет, управление на лични финанси, управление на домакинството, планиране на краткосрочни и дългосрочни цели и други.
В „Дом възможност” Русе от юни месец живеят четирима младежи, израснали в домовете в с. Стърмен и гр. Лом. Фондацията работи с общо над 10 социални институции в североизточна България, които могат да пренасочват младежите, когато станат пълнолетни към „Дом възможност”. Центрове по програмата има още в Общините Габрово и Ботевград, с общ капацитет 23 младежа.
На откриването вчера присъстваха Николай Златев, мениджър социална дейност към „Фондация за социлна промяна и включване”, Джил Соупър и Мери Хил от фондация „Фронтлайн”, представители на Общината и други институции и агенции свързани с проекта, както и доброволци и дарители.