Природозащитници настояват за бързи законови промени, които да спасят Природен парк Странджа от застрояване
В резултат на това България е изправена пред безпрецедентен правен абсурд, който срива доверието на обществото към държавността и правовия ред. Общите и подробните устройствени планове вече ще могат да действат без задължителните съгласувания по закон – екологични, за паметници на културата, за налична инфраструктура, свързани със сигурността и отбраната и т.н.
Това ще доведе и до възобновяване на наказателната процедура и финансови санкции от страна на Европейската комисия поради грубо нарушение на европейското екологично законодателство.
Коалицията „За да остане природа в България” се обръща към:
– парламента да направи спешни законодателни промени в Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие:
1. Общите устройствени планове, одобрени без екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, да бъдат обявени за нищожни.
2. Заинтересованата общественост да получи право да търси съдебна защита срещу актове по Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които нарушават екологичното законодателство.
– министър председателя да извърши персонални промени в Министерство на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие, с които да бъдат освободени личностите, довели до действията на двете министерства, поставящи под риск Европейската комисия да спре цялото финансиране по структурните и кохезионни фондове. Тези служители явно не зачитат националното и европейско право и са допуснали да се приемат общи устройствени планове в цялата страна без задължителните съгласуване и процедури, свързани с опазване на околната среда, здравето на хората и културното наследство.
Очакваме горните промени да се случат в рамките на до 10 дни, защото във всеки един момент може да бъде издадено ново разрешително за строеж от рода на „Златна перла“. Наред с това общините вече могат да издават устройствени планове в цялата страна без задължителните процедури.
Искания за разрешаване на проблема са отправени към главния прокурор и омбудсмана.