SOS Детски селища България започва прилагането на дългосрочната си стратегия за устойчиво развитие
Стратегията е съгласувана предварително с международната SOS организация и с нея са запознати по-големите дарители и партньори на SOS Детски селища България. В нея е предвидено детските селища на сдружението в страната да се развият така, че да отговорят по възможно най-добър начин на новите разбирания и схващания за осигуряване на пълноценно детско развитие, като и на променящите се държавна политика и практики в международната SOS организация.
Като следствие на всичко посочено по-горе, традиционният модел на SOS Детско селище, който бе изграден в с. Дрен преди 20 години ще бъде заменен от нов – на интегрирано в градска среда в София и Перник SOS детско селище. В много европейски държави като Австрия, Финландия, Норвегия, Естония, Унгария и Косово, SOS семействата живеят в апартаменти и къщи в градовете сред всички други семейства, като същевременно връзките помежду им са запазени и формират нова общност със свой облик. С децата и родителите продължават да работят специалисти, като се запазва и развива ролята на подкрепящият екип.
„Предизвикателствата на съвременния свят изискват да приемем правилните мерки, за да осигурим на децата от SOS приемните семейства нужните грижи и равен старт в живота, да им дадем възможност за по-добро образование, достъпна здравна грижа и пълноценно развитие. И не на последно място – подобрени възможности за контакти със своите биологични родители. Промените ще доведат до оптимизиране и до по-добро управление на финансовите ни ресурси. Но за нас главното и приоритет са развитието на децата днес и тяхната успешна житейска и професионална реализация в бъдеще“, заяви г-н Пламен Стоянов, национален изпълнителен директор на SOS Детски селища България.