Стартират разяснителните семинари за Европейски награди в областта на КСО
Бизнес-организации, представители на нестопанския сектор и представители на оценителите се събраха днес във Висшето училище по застраховане и финанси, за да дадат примери за успешни партньорства в областта на корпоративната социална отговорност.
„Журито на наградите ще търси в подадените кандидатури примери за пълноценни и вдъхновяващи партньорства, които успешно се възползват от най-силните страни на партньорите. Ние ще се стремим да отличим не най-мащабните проекти, а тези, които показват задълбочено познаване на проблемите, иновативни подходи към решаването им, и устойчивост, като демонстрират желанието на партньорите за постигане на положителна промяна в дългосрочен план” уточни Елица Баракова, член на Националния съвет на Българската мрежа на глобалния договор и Изпълнителен директор на Фондация „Помощ за благотворителността в България“.
Огнян Донев, Председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България потвърди, че КРИБ ще продължи да насърчава членовете си да изграждат партньорства със заинтересованите страни и да ги развиват.
Българската мрежа на Глобалния договор на ООН е българският национален партньор на инициативата, чиито цели са:
- да популяризира градивната роля, която бизнесът има в обществото;
- да сподели вдъхновяващи примери за партньорство в областта на КСО;
- да представи новаторски решения за справяне с актуални обществени и екологични проблеми;
- да насърчи споделянето на добри КСО практики през границите на Европа;
- да подкрепи сътрудничеството в полза на обществото между бизнеса и организациите с нестопанска цел;
- да покаже българския принос в развитието на КСО.
Наградите са както за големи, така и за малки и средни компании; за млади компании и за такива с традиции – важното е да представят едно или повече партньорства. Победителите на национално ниво ще бъдат тържествено отличени в България и ще представят страната на общоевропейска церемония през юни 2013 г. На официалното събитие в Брюксел ще им бъдат връчени сертификати, подписани от високопоставен представител на Европейската комисия.
Крайният срок за подаване на кандидатурите е 1 март 2013 година. Церемонията по публична защита на проектите и награждаването им ще се проведе на 7 април 2013 година. Документи за кандидатстване в България фирмите могат да изтеглят от http://www.unglobalcompact.bg/?page_id=3642&lang=bg
Условия за участие:
Европейските КСО отличия са насочени към фирми от частния сектор. Организации от нестопанския сектор – неправителствени, образователни, културни, научни и социални, както и публичните институции, могат да участват като партньори. Приемат се кандидатури, както от малки и средни предприятия, така и от големи компании. Проектите трябва да са насочени към множество заинтересовани страни и да са реализирани от бизнеса в сътрудничество с един или повече партньори. Партньорствата трябва да са реализирани през последните 5 години. Участието в конкурса се осъществява чрез попълване на формуляр и изпращането му на адрес euapply@unglobalcompact.bg. Кандидатурите трябва да включват декларация от партньора, в която детайлно са описани ползите за обществото, които са постигнали проектите. Всички кандидатури ще бъдат разглеждани и оценени според правила, разработени от Европейската комисия и приложими във всички страни-участнички. Краен срок за участие в Европейските КСО отличия “Вдъхновяващи партньорства за иновации и промяна” – 1.03.2013 г.