Уникален закон в Боливия дава на природата човешки права
Страната, която беше посочена като лош пример от САЩ и Великобритания в хода на преговорите за климата и ограничаването на емисиите въглероден диоксид в държавите, ще установи легално „11 нови права на природата”. Те включват правото на живот и на съществуване, правото на продължаване на жизнените кръговрати и цикли без намесата на човека, правото на чиста вода и чист въздух, правото на баланс и на това да не бъде замърсявана, както и това да не се изграждат изкуствени клетъчни или генно модифицирани структури.
Освен всичко това, новият закон включва и смятаното за спорно от мнозина право на природата да не бъде засегната от големите инфраструктурни и строителни проекти, които нарушават естествения баланс на екосистемите и установения живот на много местни общности в страната.
Според вицепрезидента на страната Алваро Гарсия Линера законопроектът изгражда световната история. Той установява нов вид връзка между човека и природата, която трябва да бъде опазена за следващите поколения. „Земята е майка на всички”, подчертава той.
Законът е част от цялостното преструктуриране на законодателната система на Боливия, което следва промените в конституцията на страната през 2009 г. Той печели широката подкрепа от местното население в Андите, където се съживява култа към духовния свят и където култът към околната среда и природата поставя божеството Пачамама в центъра на живота. Мнозина в Боливия обаче смятат законите за абстрактни и коментират, че те ще се окажат пречка за индустриалното и бизнес развитие на страната.
Боливия открай време е изправена пред множество климатични проблеми заради работата на мините за калай, злато, сребро и други ценни материали в рамките на територията й.