Устойчивото изразходване на европейските средства е възможно
Новата карта на „добрите” европейските проекти, публикувана днес, акцентира именно върху устойчиво изразходваните средства от бюджета на ЕС, които са задействали механизми за опазване на околната среда и устойчиво развитие [1], включително „зелен” обществен транспорт, възобновяеми енергийни източници и проекти за енергийна ефективност.
Според трите организации, средствата предоставени от Европейския съюз често имат негативни последици, европейските фондове често насърчават използването на изкопаеми горива, спомагат за реализирането на въглеродно-интензивни проекти или унищожаване на природата и био-разнообразието[2]. Новият европейски бюджет за периода 2014-2020 г., който в момента е в процес на договаряне, обхваща над един трилион евро. Картата очертава примерни проекти от цяла Европа, реализирани със средства от фондовете на ЕС, които са пример как ако бъдат правилно инвестирани тези средства могат в кратък срок да допринесат за устойчивото икономическо развитие на изоставащи региони и общности в Европа.
Маркус Трилинг, CEE Bankwatch заяви: “Устойчиви, ефективни и екологично насочени проекти ги има някъде там – те са доказателство, че не е необходимо задължително нашите пари да се превръщат в магистрали и бетон. Следващия бюджет на Европейския съюз е шанс, можем да го направим реално полезен за хората, съчетавайки икономическото възстановяване и развитие с опазването на околната среда”.
CEE Bankwatch Network, Приятели на Земята Европа и WWF Европа призовават 25% от следващия бюджет на ЕС (2014-2020 г.) да бъдат насочени към проекти и инициативи, които да допринесат за реализирането на де-карбонизирана икономика в границата на ЕС. Бъдещия бюджет на ЕС трябва да подкрепи мерки за екологична защита и ефективно използване на ресурсите, включително защита на био-разнообразието и екосистемите в различните региони на Европа.
[1] Посетете www.wellspent.eu, за да прочетете кои европейски проекти, финансирани в рамките на Кохезионната политика, работят реално за околната среда, обществото и европейската икономика. [2] Европейските фондове в Централна и Източна Европа: Пътна карта за устойчивост или не рентабилни инвестиции.Карта, която представя екологично и социално вредни проекти, финансирани или предвидени за бъдещо финансиране от Европейския съюз за периода 2007-2013 г.: bankwatch.org/billions/