5 години „Дом възможност“ Скравена
„Дом възможност” прекъсва цикъла на изоставянето като помага на млади хора, израснали в домове за деца, да изградят умения за независим живот, за да станат достойни и допринасящи граждани на България. Всеки център от програмата предлага на младежите услуга за 2 години, която включва обучение и подкрепа за намиране и задържане на подходяща работа; управление на домакинство; развитие на социални умения и други.
През септември 2007 година местната фондация „Проект Тимъти“ (гр. Ботевград) стартира „Къщата на Джошуа“ с подкрепата на Трасъл Тръст, Великобритания. През 2008 успехът на проекта става повод за повод за по-големи планове и създаване на стратегия за стартиране на подобни жилища в цялата страна. С подкрепата на „Международния женски клуб в София“ се основава „Фондация за социална промяна и включване“ (ФСПВ) с основна цел да развие програма „Дом възможност“ в цяла България. Проектът е по модел на „Къщата на Джошуа“ и в съответствие с националната нормативна уредба и стратегията за деинституционализация.
В момента общия капацитет на програмата е 24 места за младежи в 4 жилища в Скравена, Габрово и Русе. През тях вече са минали над 40 младежа от 15 домове за деца в цяла България. ФСПВ е в процес на разработване на центрове по програмата в София и Варна, а бъдещите планове включват и Бургас и Стара Загора.
Някои от младежите*, минали през „Дом възможност“ Скравена споделят:
“Искам да бъда пример за другите деца от домовете и да им кажа, че тук е страхотно. Те трябва да знаят, че това място е по- добро от другите опции, които имат след напускане на дома.” Стоян, 23г.
„Когато дойдох на интервю за “Дом възможност” не можех да говоря, и дума не обелих, даже се страхувах, че няма да ме приемат. Бяха ми отказали навсякъде другаде и се страхувах да не остана на улицата. Вече говоря, по-уверена съм. Тук се научих да готвя, помагам в градината и се старая да си поддържам стаята чиста.“ Виктория, 20г.
“В дома за деца се учиш сам. Никой не ти казва дали това, което правиш е правилно или грешно, дали има по-добър начин да се направи нещо – простички ежедневни неща. Така се учиш грешно. Сега, все едно започвам нов живот – уча всичко наново, но този път така, както трябва!” Мария, 22г.
*Имената на младежите са променени