53 кандидатури от 13 сектора на икономиката ще се борят за приз в Европейските награди за отговорни бизнес-партньорства
40 кандидатури бяха подадени в категория „Партньорски проекти на големи предприятия” и 13 в категория „Партньорски проекти на малки и средни предприятия” за първите Европейски награди в областта на корпоративната социална отговорност „Вдъхновяващи партньорства за иновации и промяна”. Програмата за насърчаване на отговорни корпоративни практики и сътрудничество цели да отличи подобаващо най-добрите КСО практики в Европа. Европейските отличия се организират в 29 страни, с подкрепата на Европейската комисия.
Фондациите и неправителствените организации са най-честите партньори в проекти за корпоративна отговорност съответно с 27 и 19 проекта. В най-малко партньорски схеми са включвани научните институти – 2.
Най-много кандидатури са подадени от сектора на преработващата промишленост (8), финансовата и застрахователна дейност (4) и далекосъобщенията (4).
Повечето компании предпочитат партньорски проекти с по един партньор – 62% от кандидатурите, 7 от компаниите кандидатстват с повече от един проект, а мултинационалните компании, включили се в конкурса са 19.
Най-голям брой от кандидатите са базирани в София (22), Пловдив (6), Стара Загора (3), а останалите са от Гълъбово, Челопеч, Варна, Кърджали, Пирдоп, Девня, Разлог и Перник.
От този четвъртък (14ти март) всички кандидатури ще бъдат публични и достъпни на интернет сайта на организация – unglobalcompact.bg
Тогава започват работа и оценителите, чиито имена и резюмета също са качени там.
В края на месеца се очаква всички участвали компании и активни членове на ГД на ООН да дадат своя глас в подкрепа на техните фаворити от двете категории.
Мария Хосе Субиела, Директор направление „Международни проекти” в отдел Международни кампании на британската организация Business in the Community, поздрави България за активността в европейските награди и коментира: „Чудесно е, че сте събрали 53 кандидатури! За момента вие сте националният партньор на инициативата, събрал най-много проекти. Не мисля, че ние в BITC (Business in the Community) ще успеем да стигнем дори до 50… Отлична работа!”
Българската мрежа на Глобалния договор на ООН е българският национален партньор на инициативата, чиито цели са:
- да популяризира градивната роля, която бизнесът има в обществото;
- да сподели вдъхновяващи примери за партньорство в областта на КСО;
- да представи новаторски решения за справяне с актуални обществени и екологични проблеми;
- да насърчи споделянето на добри КСО практики през границите на Европа;
- да подкрепи сътрудничеството в полза на обществото между бизнеса и организациите с нестопанска цел;
- да покаже българския принос в развитието на КСО.
Наградите са както за големи, така и за малки и средни компании; за млади компании и за такива с традиции – важното е да представят едно или повече партньорства. Победителите на национално ниво ще бъдат тържествено отличени в България и ще представят страната на общоевропейска церемония през юни 2013 г. На официалното събитие в Брюксел ще им бъдат връчени сертификати, подписани от високопоставен представител на Европейската комисия.
Крайният срок за подаване на кандидатурите бе 1 март 2013 година. Церемонията по публична защита на проектите и награждаването им ще се проведе на 25 юни 2013 година. Повече информация за Европейските КСО отличия можете да откриете на www.unglobalcompact.bg
Условията, на които трябваше да отговарят партньорствата, за да участват:
Европейските КСО отличия са насочени към фирми от частния сектор. Организации от нестопанския сектор – неправителствени, образователни, културни, научни и социални, както и публичните институции, могат да участват като партньори. Приемат се кандидатури, както от малки и средни предприятия, така и от големи компании. Проектите трябва да са насочени към множество заинтересовани страни и да са реализирани от бизнеса в сътрудничество с един или повече партньори. Партньорствата трябва да са реализирани през последните 5 години.