Изложбата „Балоните на Бутан“ поставя начало на Дни на щастието
Джонатан Харис прави собствено изследване по темата с… балони. Той се среща с общо 117 човека от различни възраст и пол, с различни професии и социален статус и им задава пет еднакви въпроса, които според него обхващат различните аспекти на щастието: какво ги прави щастливи, какъв е най-щастливият им спомен, коя е любимата им шега, кое е най-съкровеното им желание и какво е тяхното ниво на щастие от 1 до 10 като надува съответния брой балони. Резултатите от тази анкета са систематизирани в 117 серии от фотографии и аудио записи на разговорите, качени на тук.
Цветелина Бориславова, основател на фондация Credo Bonum: „Щастието е хармония, хармонията е позитивна енергия, изпълнена със светлина и градивност. С първото издание на Дни на щастието ще се опитаме да създадем повече щастие в света около нас, като посочим нови начини на отношение към живота. Богатата програма от събития ще предостави практични идеи, които да окуражат всички да предприемат нови действия в различни сфери на живота си. Нашето щастие влияе на хората, които познаваме и на хората, които те познават. Тази енергия може да сътвори чудеса за всеки човек и със света. Ние всички я носим в себе си, необходимо е само да я отключим. Надявам се Дни на щастието да се превърне в заразително движение за положителна социална промяна.“
С този проект авторът е намерил необичаен, цветен и ярък начин да представи ирационалната природа на щастието в очите, ръцете, спомените и мечтите на хората. Неговата „статистика” е всъщност портрет на жителите на щастливата страна Бутан, в тяхната автентична среда, изпъстрен с много забавни и много поучителни епизоди. Това дали са избрали цели десет или само един балон, дали са предпочели червен или жълт, дали искат да отгледат децата си в мир или да живеят в Америка е в крайна сметка без значение. В тази игра с балоните най-важен е резултатът на приобщаването, тържественият момент, в който всички мечти, изписани върху 117 разноцветни балони са вързани заедно в свещения планински проход Дочула като една обща молитва, изречена от толкова много и различни гласове.
Изложбата се открива на 17 май 2012 (четвъртък), 18.30 часа, и ще продължи до 17 юни.