Panda Labs открива новатори в сферите на храните и отпадъците
Екотрупчета от кафе и пестициди от естествени съставки са идеите – победители от двата мастъркласа, организирани от WWF
Като част от Panda Labs – младежката иновационна програма на WWF България , миналата седмица в София Тех Парк се проведоха финалните етапи от мастъркласовете „Бъдещето на отпадъците“ и „Бъдещето на храната“. В мастъркласа участваха ученици и студенти на възраст между 15 и 25 години с интереси в сферата на иновациите, технологиите, природните науки и опазването на околната среда.
Мастърклас седмицата беше изпълнена с лекции по финанси, маркетинг, технологии за привличане на инвеститори, както и посещения в лаборатории и бизнес централи. Участниците от семестър „Бъдещето на отпадъците“ имаха шанса да посетят образователния център на Екопак, както и да видят отблизо процесите в сортировъчния пункт. Посещението беше съпроводено с лекция от екипа на компанията. След представянето на техните идеи, участниците посетиха и централния офис на Кауфланд в България, където научиха първо лице какви усилия полага компанията, за да намали използването на пластмаса.
Участниците от семестър „Бъдещето на храната“ също посетиха централата на Кауфланд и разбраха много за това как се планират доставките на артикули в цялата страна, така че хранителният отпадък да се сведе до абсолютен минимум.
Учените от Института по криобиология и хранителни технологии също отвориха вратите си за младежите, за да им разкажат повече за процеса на лиофилизация – ключов елемент в приготвянето на храни за космонавти.
Дни преди финалното им представяне, отборите бяха на посещение и в лаборатория на CASI (Center for Applied Studies and Innovation). Част от посещенията и на двете групи участници беше гостуването в “територията за любопитковци” – TechnoMagic Land.
Победителите от двата семестъра бяха избрани от опитно жури, което предварително беше запознато с бизнес плановете на всички отбори. От „Бъдещето на отпадъците“ за победители бяха обявени отбор КафЕко от Русе с техния план за създаване на екотрупчета за отопление от кафе. От „Бъдещето на храната“ отбор BioFoam с био-алтернативен пестицид, направен от коприва, чесън и други съставки, който отблъсква всички естествени вредители. Наградата за отборите победители е финансова подкрепа за създаването на прототип в размер от 10 000 лв.
Какви други идеи се състезаваха за голямата награда?
В „Бъдещето на отпадъците“:
– отбор EcoFemly с идея за мобилнo приложениe, което да дава информация дали харесания от нас продукт може да бъде рециклиран;
– отбор WastEd Pandas – разработва мобилно приложение, което да повиши осведомеността на потребителите за разделното изхвърляне на отпадъци.
В „Бъдещето на храната“:
– отбор М₃KD с план за създаването на бира с различни вкусове от остатъчен хляб, непродаден в магазини и пекарни;
– отбор ZORK с лиофилизирани продукти за алпинисти, произведени от изкупена остатъчна храна от ресторанти;
– отбор Fox Life с идея за хидропонна градина на балкона за чисто отглеждане на зеленчуци в градски условия + мобилно приложение за улесненото ѝ поддържане.
Panda Labs e глобална иновационна платформа за решаване на някои от най-неотложните глобални проблеми в сътрудничество с влиятелни партньори от сферата на бизнеса, научните среди и неправителствения сектор. В България тя работи с подкрепата на Фондация „Америка за България“ и на Kaufland България – като част от устойчивата CSR политика на компанията под мотото „Действията носят промяната“.