Присъждане наградите “Еврика” за 2012г.
НАГРАДА ЗА ПОСТИЖЕНИЯ В НАУКАТА – на Деляна Маринова Манасиева
Деляна Манасиева е родена през 1979 г. Средното си образование завършва през 1997 г. в Математическа гимназия „Гео Милев”, гр. Стара Загора в специализирана паралелка по химия. През 2002 г. се дипломира като магистър по химия и физика в СУ „Св. Кл. Охридски”. Професионалната си кариера в науката започва през 2004 г. в Института по обща и неорганична химия на БАН, като последователно заема длъжностите химик, асистент и главен асистент. За един сравнително кратък период от време Деляна Манасиева успява да извърши много голяма по обем изследователска работа, доказателство за което са публикуваните 23 научни статии в списания с импакт фактор. Внимателният прочит на тези публикации, показват много добро познаване на теоретичните основи на спектралните методи. Съществен принос за професионалното й израстване като млад учен имат и успешно завършените два специализирани курса по „Неорганична кристалохимия и рентгеноструктурен анализ” и „Интердисциплинарна химия”. Умението на Деляна Манасиева да провежда самостоятелни задълбочени изследвания, да ги анализира, изграденият строг научен стил на изложение и задълбочената аргументация на фактите, водят до включването и в редица научни проекти на университетско, национално и международно ниво, сред които „Изграждане на Национален център за нови материали – UNION модул 1” и „Наноструктурирана прозрачна керамика като нова среда за пренастройваеми лазери”. Доказателство за научния талант, голямото трудолюбие и постоянство на г-жа Манасиева е спечелената от нея награда „Иван Евстратиев Гешов” на БАН за най-млад учен до 30 години в научно направление „химически науки” за 2008 г., а така също и активното й участие в организацията на семинар SizeMat 2 в Несебър през 2010 г. и пролетните семинари на докторанти и млади учени от БАН от 2010 г. до 2012 г.
Деляна Манасиева получава съвместната награда на Фондация „Еврика” и Съюзът на учените в България за отличната защита на дисертационен труд на тема „Вибрационно поведение на матрично-изолирани тетраедрични йони и HDO молекули в неорганични соли – сулфати, селенати, хромати и формиати”, за което й е присъдена образователна и научна степен „Доктор”.
Обектът на изследване в дисертацията са няколко типа неорганични соли, някои от които са често срещани в природата минерали като гипс, целестин, барит, англезит, хроматит, хашемит и крокоит. Дисертационната работа съдържа богат експериментален материал, чиято интерпретация е довела до значими методични приноси към молекулярната спектроскопия. Осъществена е една много детайлно планирана изследователска програма, в която всеки експеримент е изключително прецизно организиран, реализиран и дискутиран. Изследваните съединения са охарактеризирани чрез инфрачервена и Раманова спектроскопия и е намерена корелация между кристалните структури и вибрационните спектри. Дешифрирани са кристалните структури на четири двойни соли хромати, получени за първи път от Деляна Манасиева. Съгласно приетата структурна класификация на този клас съединения е установено наличието на нов структурен вид неописан досега в литературата. Много подробни изследвания са проведени върху изясняване на природата на водородните връзки и е приложен вариант на метода на двойно-матрична инфрачервена спектроскопия. Рецензентите на г-жа Манасиева са категорични, че разработения дисертационен труд е едно завършено фундаментално изследване в областта на неорганичните соли, отличаващо се с оригиналност на изследваните обекти и проявен висок професионализъм в тълкованието на спектралните и дифракционни резултати, с което се обогатяват научните знания за структурата и спектралното поведение на една голяма група соли – сулфати, селенати, хромати и формиати.
Деляна Манасиева успява да реализира една изключително голяма по обем изследователска работа, в която доказва по убедителен начин, че матричната инфрачервената спектроскопия може да се приложи успешно като експресен метод за идентифициране вида на включвания в минерали (механично или чрез заместване). Резултатите от дисертацията на г-жа Манасиева са отразени в 10 научни съобщения, 8 от които са публикувани в реномираните J. Molecular Structure и Vibrational Spectroscopy. Представени са 18 доклада на научни форуми, включително 6 устни съобщения. Публикациите, свързани с дисертацията, вече имат 31 цитирания, което потвърждава актуалността на тематиката и значимостта на резултатите.