Проведе се Национална седмица на донорството
Кампанията се проведе под патронажа на Изпълнителна агенция по трансплантация, Министерство на здравеопазването, Българския червен кръст и под егидата на Столична община. Седмицата се организира по повод на Европейския ден на донорството, който тази година беше отбелязан на 12 октомври. В България 1024 души имат нужда от животоспасяваща трансплантация на органи. Най-голям е броят на пациентите, чакащи за бъбрек – 938. От трансплантация на сърце имат нужда 33 души, от черен дроб – 47 души, от тънко черво един човек и от бял дроб – шест човека. Още над хиляда пациенти чакат за трансплантация на костен мозък, а около 500 – за трансплантация на очна роговица.
Ежегодно в България поради липсата на донор умират няколкостотин души. Един от основните проблеми пред донорството са честите откази на семействата да дарят органите на близките си след края на живота им. През изминалата година 80% от донорските ситуации останаха нереализирани поради подобни откази. Причина за това е ниската степен на информираност, недоверието и предразсъдъците по отношение на донорството.
Основната цел на проведената кампания беше да повиши информираността на обществото по отношение на дарителството на органи и тъкани като личен избор. Този избор е необходима предпоставка за развитие на успешна национална трансплантационна програма и адекватна медицинска грижа за нуждаещите се от трансплантация пациенти. Кампанията е също израз на уважение към донорите, семействата им, трансплантолозите и координаторите по донорство.
В подкрепа на каузата, като Посланици на добра воля, се присъединиха актьорът Христо Мутафчиев, писателят Калин Терзийски, трикратният олимпийски медалист Йордан Йовчев и трикратната медалистка от параолимпийски игри-Стела Енева. Д-р Марияна Симеонова, изпълнителен Директор на Изпълнителната Агенция по трансплантация: „Доброволното съгласие за донорство е проява на огромно благородство, защото демонстрира висока степен на емпатия и човешка подкрепа. Според действащия в България Закон за трансплантацията на органи, тъкани и клетки, всеки човек би могъл да стане донор, освен ако приживе писмено не се е отказал от тази възможност. В много от случаите, обаче, близките отказват донорство, а едно „да“, може да спаси до седем човешки живота. Затова смятам, че е от огромно значение да постигнем по-висока информираност по тази болезнена тема.“
Събитията се организират от доброволци от 20 неправителствени организации, застанали зад информационния сайт bgdonor.com съвместно с Изпълнителната Агенция по трансплантация. Европейският ден на донорството е отбелязан за първи път през 1996 г. в Женева по идея на видния трансплантолог проф. Филип Морел.