Учебник помага на “Семейна къща”
Елка Налбантова, Директор на Фондацията, сподели: „Грижата за едно дете не е еднократен акт и това всеки родител го знае. Аз работя във фондация „За Нашите Деца”, защото не приемам децата да живеят сами. Не мога да приема, че възрастните можем да оставим детските очи толкова самотни. Благодарение на екипа, с който работя, на партньорите, подкрепящи каузата сме спасили много деца от тази ужасна самота и няма да спираме да го правим. Имаме най-безотказната мотивация на света – щастливи и искрящи от радост детски лица.“
Елена Маринова, Президент на Мусала Софт, допълни детайли за темата и за съвместната работа с Фондацията: „В Мусала се включваме с идеи, представяния и обучения в образователния процес в сферата на информационните технологии. Стремим се да бъдем полезни споделяйки добри практики от нашия опит. „Фондация За Нашите Деца“ подкрепяме чрез различни инициативи на компанията и служителите ни, обединени във фонд „Добро дело“ – благотворителни турнири по билярд, канадска борба, покер, работилница за мартеници и др.“
В секцията на учебника „Работа в екип“ са представени няколко от най-широко прилаганите видове екипи в съвременните компании, проследяват се етапите на развитие на един екип и се разглеждат видовете роли в него. Водещо място е отделено на най-важните качества и подходи, използвани в екипната работа – комуникацията, проактивността, win – win подхода. Залегнала е темата за модерните гъвкави методологии, които предполагат по-ефективен и продуктивен начин на мислене. Пример е Scrum – гъвкав (Agile) процес за управление на проекти, с фокус върху управление на промяната – когато е трудно да се планира в бъдещето. Промяната се управлява като работата е разбита на кратки итерации, които добавят стойност към разработвания софтуер. Като всеки гъвкав процес, Srum разчита на тясна работа с клиента, активна комуникация и постоянно развиващ се продукт. За общите инициативи между образование и бизнес проф. Огнян Наков, декан на факултета „Компютърни системи и управление” в ТУ – София, добави – “Съвместната дейност между Технически университет – София и софтуерна компания Мусала Софт е пример за продуктивна връзка между елитното образование и ИТ бизнеса. Сътрудничим си по теми свързани с модернизация на образователния процес, повишаване качеството на знание, ефективен обмен на научен опит, студентски специализации и др. Идеята за съвместно учебно съдържание дойде след практическо обучение на колеги от Мусала Софт в университета и я реализирахме само за няколко месеца.”