
В Световния ден на кръводарителя – 14 юни БОДК призовава за повече инициативност и отговорност към спасяването на човешкия живот
Усилията на Българска организация за доброволно кръводаряване са насочени към популяризиране на нуждата от безопасна кръв и повече доброволни кръводарители, насърчаване и предоставяне на информация по темата, организиране и подкрепяне на акции за доброволно кръводаряване. За да се справи с предизвикателството пред страната ни относно нужното количество кръв и да насърчи доброволното кръводаряване, сдружението въведе система за регистрация на потенциални доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв. Само за една година през онлайн платформата и мобилното приложение „Дари кръв” са регистрирани повече от 500 българи, които даряват безвъзмездно кръв за хората в беда. Чрез електронния регистър на доброволците-дарители на кръв, БОДК успешно проведе 128 акции за спешно намиране на кръв. В рамките на тези инициативи и кампаниите за кръводаряване над 100 човека дариха кръв за първи път в живота си и безвъзмездно и доброволно бе дарена повече от 370 литра кръв.
По данни на Световната здравна организация, всеки ден по света 800 жени умират от усложнения възникнали по време на бременността и раждането, затова и фокус на тазгодишната кампания по повод 14 юни – Световния ден за доброволно кръводаряване е „Безопасна кръв за тези, които даряват живот”. В най-висок риск са младите майки, като водещата причина за смърт, заболеваемост и за дългосрочна нетрудоспособност, е тежкото кървене по време и след раждането. Нуждата от навременен достъп до безопасна кръв и кръвни продукти е от съществено значение за всички държави, като част от цялостния подход за намаляване и предотвратяване на смъртността сред родилките. Официален домакин на световната инициатива е Шри Ланка.
Всяка година милиони хора запазват живота си благодарение на преливането на кръв или отделни кръвни продукти – пострадали при катастрофи, бедствия и аварии; новородени и техните майки; пациенти, на които са им необходими медицински процедури и хирургически интервенции; хронично болни, чиито живот може да бъде поддържан само посредством редовно кръвопреливане… Необходимите количества безопасна кръв могат да бъдат осигурени само от редовни и безвъзмездни кръводарители, защото кръвта не може да се замени – тя няма аналог!
Към днешна дата 62 държави задоволяват над 99.9% от нуждите си от кръв посредством доброволно безвъзмездно кръводаряване. България този процент все още е по-малко от 25%. Част от целите в програма 2020 на Световната здравна организация е до 2020 година всички държави да успяват да набавят нужната им кръв изцяло от доброволни и безвъзмездни кръводарители, които специалистите обявяват за най-безопасната група донори.