Еврофинансиране за българския район Странджа
Той представи пред журналистите и част от екипа, работещ по проекта – Мария Патронова – координатор, Милен Рашков – експерт консервационни дейности и Катя Димитрова – финансист. „Водени от грижата да съхраним най-уникалния район на България, ние си поставихме амбициозната цел за кратко време да разрешим някои от наболелите проблеми, натрупвани десетки години. Съвсем до скоро почти цялата територия на Странджа беше гранична зона.
При създаването си дирекцията на природния парк не завари никаква готова туристическа инфраструктура, не са били полагани и достатъчно грижи за запазване на биологичното разнообразие в планината. Почти всичко, което е направено в тази връзка на територията на парка, е изградено през последните 17 години. Наша е отговорността по опазване и възстановяване на уникалната природа, имаме и отговорности към културно-историческото наследство на Странджа.
Това богато природно и културно наследство трябва да стане достъпно за хората, като изградим посетителска инфраструктура по най-високи европейски стандарти, чрез която да повишим интереса към природосъобразния туризъм и да помогнем за икономическото съживяване на обезлюдяващите се селища в Странджа. За реализацията на всичко това в помощ идва Оперативна програма „Околно среда”, каза инж. Златаров.
Проектът „Устойчиво управление и устройство на ПП Странджа” е на обща стойност 7 821 000 лв. 6 647 850 лв. от тях са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, 1 173 150 лв. са съфинансиране от държавния бюджет. От мултимедийната презентация, подготвена от мениджърите на проекта, стана ясно, че в рамките на 2.5 години трябва да бъдат изпълнени общо 52 дейности, разпределени в четири направления:: мерки по опазване на местообитания и видове, подобряване на посетителската инфраструктура, образователни програми и интерпретация на културно и историческо наследство, подобряване и оптимизиране управлението на защитената територия. Част от тях са вече реализирани. Премаркирани са най-посещаваните туристически маршрути с обща дължина 150 км.
Странджа вече има и свой собствен стандарт за паркова инфрастуктура – всички съоръжения за отдих /беседки, огнища, маси, пейки и др./ ще имат еднаква визия. Готов е идейният проект за разширение на разсадника край местността Качул, в който ще бъдат създадени условия за съхраняване на изчезващите растителни видове. Доставено е специализирано оборудване за
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Дирекция на ПП „Странджа” и при никакви обстоятелства не може да се пирема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и правителството на Република България, представлявано от Министерство на околната среда и водите.