Фондация „Еврика“ раздаде ежегодните си призове
Награда „Еврика“ за постижения в науката е съвместна и се дава от Фондация „Еврика” и Съюза на учените в България. През 2013 година тя е присъдена на родената през 1977 година Славея Петрова. През 2006 г. Славея се дипломира като бакалавър по специалността „Екология и опазване на околната среда“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. През 2008 г. получава магистърска степен по специалността „Екология и опазване на екосистемите“. Още като студентка Славея Петрова се насочва към научни изследвания в областта на екологията. Експериментира и разработва в лабораторни и природни условия редица екологични аспекти, свързани с фитоекология, градска екология, биомониторинг и палеоекология. От 2009 г. е докторант, от 1.04.2011 г. е назначена като асистент в катедрата по Екология и опазване на околната среда в ПУ „П. Хилендарски“, а от 16.07.2013 г. е главен асистент.
Славея Петрова има 15 научни публикации в реферирани периодични издания на български и чуждестранни издателства. Постоянният й стремеж към усъвършенстване, съчетан с упоритост и задълбоченост, намират своя израз в активното й членство в Съюза на учените в България, Международната асоциация за изучаване на река Дунав и Редакционната колегия на списание “Ecologia Balkanica”. Участвала е с доклади и постерни презентации в 11 национални и международни научни форуми, между които: Втора балканска конференция по биология; Четвърта международна конференция на младите учени; Национална младежка конференция „Биологични науки за по-добро бъдеще“; Четвърта студентска научна конференция „Екологията – начин на мислене“; ICP – Vegetation 24-th Task Force Meeting – Швейцария и др.
Славея Петрова получава съвместната награда на Фондация „Еврика” и Съюзът на учените в България за отличната защита на дисертационен труд на тема „Пасивен и активен фитомониторинг на атмосферно замърсяване в град Пловдив”, за което й е присъдена образователна и научна степен „Доктор”. Тематиката на дисертационния труд е свързана с мониторинга на атмосферното замърсяване в град Пловдив и по-точно с възможността за използване на растителни видове за тази цел. Данните са получени на основата на проучвания за двегодишен период. В резултат на проведените изследвания са постигнати определени научни и научно-приложни приноси за съчетаване на методите на активен и пасивен биомониторинг на атмосферното замърсяване в градска среда чрез използване едновременно на седем вида висши растения; паралелно използване като индикатори на тревисти и дървесни растителни видове; посочване на водещите замърсители на атмосферния въздух в Пловдив и разпределението им по зони на основа на съдържание на 26 химични елемента в изследвани биомонитори; използване и подходящо съчетаване на различни аналитични методи; потвърдени са специфични качества на използваните биомонитори по отношение на акумулацията на определени елементи и надеждността на фотосинтетичните пигменти като критерии за оценка на реакцията на растенията към атмосферното замърсяване при съвместно използване с други морфо-физиологични параметри. Чрез използване на оригинален подход Славея Петрова е успяла да създаде модел за оценка на атмосферното замърсяване в урбанизирана среда. За първи път в България пчелният мед е използван като биомонитор за оценка на атмосферно замърсяване.
На базата на установените резултати от изследванията, Славея Петрова е формулирала добре мотивирани препоръки към държавни институции, местни органи и фирми, даващи специфични методологични и технически указания относно разработването на програми за оценка на качеството на атмосферния въздух, подбора на най-подходящи биомонитори, подбора на видове за озеленяване и др. Резултатите от дисертацията са представени в седем научни публикации на английски език, от които две са отпечатани в реферираните списания Ekologia Balkanica и Biotechnology and Biotechnological Equipment, в международни списания с импакт фактор като Atmospheric Pollution Research, Bulgarian Journal of Agricultural Sciences, една в периодичните издания на СУБ – Пловдив. Данни от научния труд са докладвани на една международна конференция в Швейцария и на семинар в Българската академия на науките.
Научните ръководители и рецензентите на Славея Петрова са единодушни, че тя е един изграден, всеотдаен и коректен млад учен, показващ постоянен стремеж за развитие и усъвършенстване.