Сдружение “Деца с онкохематологични заболявания”
В България, средно на година, се разболяват между 100 и 150 деца на възраст от 0 до 18г. С прилагането на съвременните методи на лечение според утвърдените световни лечебни протоколи и най-важното – при наличие на всички необходими лекарства, се постига дълга ремисия – до 5 години – при деца с левкемия. А шансовете за пълно излекуване са между 65 и 85 %. В България има много проблеми, свързани с лечението на децата. Но въпреки всичко нашите деца се борят упорито за живота си и успяват да преодолеят болката, невъзможността да се занимават с любимите ежедневни неща, да ходят на училище и да се срещат с приятелите си. Много често те са по-силни от нас. Всички знаем, че емоционалното състояние на болния човек е особено важно за постигане на по-добри резултати от лечението и пълно излекуване. В България, психологическа подкрепа за децата, особено за тинейджърите, за родителите и за другите деца в семейството липсва.
Целта, която създателите на Сдружение “Деца с онкохематологични заболявания” са си поставили като родители, преминали през този ад, е да защитават правата на децата с онкохематологични заболявания, да подобрят социалната им адаптация по време на лечението и в последващия период, да осигурят помощ за децата и техните семейства за преодоляване на емоционалните последствия от болестта. Много психолози, арт терапевти и учители се свързаха с тях и изявиха желание да помагат и да работят с децата и семействата им.
За краткото време, през което съществува сдружението, Сдружение “Деца с онкохематологични заболявания” успя да постигне не малко неща. За първи път в България се отбеляза 15 февруари – Международен ден на децата, болни от рак. Патрон на събитията, организирани в този ден бе г-жа Йорданка Фандъкова, която публично заяви своята подкрепа и солидарност с целите а сдружението. Първи подкрепиха тяхната инициатива много български художници, които дариха над 60 свои картини, средствата от продажбата, на които са предназначени за създаване на първия в България Център за възстановяване и работа с деца с онкохематологични заболявания. Картините са показани на организираните Благотворителни изложба и концерт на 15 февруари 2011г. в театър София. За краткото време от 3 часа бяха откупени 1/3 от картините, което според самите художници е безспорен успех.
Тази година отново на 15 февруари откриват и първият в България Дневен център за деца с онкохематологични заболявания. Където специалисти напълно доброволно предоставят психосоциална подкрепа на децата с онкохематологични заболявания и техните семейства. Центърът бе изграден изцяло благодарение на хора с големи, добри сърца, а сега от сдружението се надяват и че ще срещнат и други такива, които да подпомогнат издръжката му.
Друга тяхна радост е стихосбирката, която издаде тяхното сдружение. Тя е създадена от стиховете на клиничния психолог, който работи с децата и семействата им в децката онкохематология в ИСУЛ и е илюстрирана от една красива млада дама, която е победила болестта и днес е обещаващ млад дизайнер и щастлива съпруга. Стихосбирката е дарена от двете за благотворителна цел, а именно – парите набрани от продажбата й ще бъдат предоставени за закупуване на лекарства за лечение на тумори при децата.
Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ се гордее и че през месец юни тази година, за първи път, български деца сървайвъри имаха възможност да вземат участие в Световните игри на победителите, организирани от Руския благотворителен фонд, който се проведоха в Москва. Нашите деца се завърнаха с 5 медала – 2 сребърни и 3 бронзови.
С набраните средства от различните събития и даренията, закупуват земеделски имот землището на с.Опицвет, общ. Костинброд. Имат пълна проектна готовност на това място да изградят съвременен възстановителен център за децата с онкохематологични заболявания, който ще има следните параметри:
- 7 къщички с една, две и три спални;
- административна сграда с кухня, столова, конферентна зала, зали за занимание с децата;
- детска площадка, спортна площадка, басейн;
Капацитетът на центъра ще бъде за четиридесет човека (деца и родители).
Мястото, което са избрали за центъра е много живописно, чисто и с изключително благоприятен климат. В непосредствена близост се намират карстовите извори на с.Безден, микроязовир-рибарник, конна база и богат на животински и растителни видове район.
Тяхната идея е центърът да се ползва от децата и техните родители за възстановяване по време и след химиотерапия. Осигурени са доброволци, които ще се грижат безвъзмездно за психическото и физическото възстановяване на децата и родителите. Центърът ще може да се ползва и от деца с други заболявания.
Сдружението е член на Международната конфедерация на организациите на родители на деца, болни от рак и има възможност да се извършва обмен с деца от други държави.
С помощта на сърцати хора започна изграждането на първата къща във Възстановителния център в с. Опицвет.