Всъщност ние сме много богати на енергия
Лектор от Техническия университет в Аахен /Германия/ представи немския опит за топлинна обработка на отпадъците. В момента в страната 100 завода изгарят отпадъци. Те произвеждат енергия и топлина, които задоволяват потребностите на хиляди домакинства и стопанства. Третирането на отпадъци днес не е постижение на технологиите, а необходимост за нормалното бъдеще на планетата.
Г-н Грабда от университета Тохоку представи японския опит, като каза, че няма „най-добра технология” за обработване на отпадъци. Всяка технология има предимства и недостатъци. Но крайната цел компенсира недостатъците. Той обобщи: „обработването на отпадъците е много по-изгодно за нас, отколкото поддържането на сметища.”
Според сръбският експерт Горан Благоевич „Възможността една организация в селското стопанство да произвежда енергия сама я прави не само прогресивно развиваща се компания, а и независима”. В Сърбия и в нейните съседи се изхвърлят милиони тоновете отпадъци. „Ние всъщност сме богати на енергия”, каза г-н Благоевич. „Проблемът ни не е друг, а именно събирането на отпадъците. При този процес Югоизточна Европа трябва да наваксва закъснението си. „Ние сега започваме да учим нашите деца как да събират отпадъци. Така че ако искаме да развиваме зеления потенциал на нашата планета, посоката ни на мислене трябва да бъде насочена към обработването на отпадъците и най-вече на селскостопанските.”
Г-н Щайнберг представи въвеждането на немската система Kompoferm в експлоатация в строящия се край Варна завод, който трябва да започне своята дейност през лятото на тази година. Kompoferm Systems е най-съвременната технология за микробиологично рециклиране на отпадъци. Тя дава възможност за възобновяване на близо 2 пъти повече от вложената енергия при обработване на отпадъци. В резултат на което се отделят горива и енергия, а само 30% от обработения материал се изхвърля.
Йошикава от Токийския технологичен институт разказа за опита в производството на горива и енергия в Япония. Той представи птицеферма, в която се обработва тора на птиците, като се използва топлината, която самите птици отделят. Торът се суши и обработва. Така птицефермата напълно задоволява нуждите си от енергия.
Грилк от университета в Любляна направи впечатляваща статистика: 2 милиона словенци изхвърлят 1 милион тона отпадъци годишно. При това словенците съвсем нямат неразвита икономика. Което означава, че шестте милиарда население на земята изхвърля най-малко три милиарда тона отпадъци годишно. От тях 100 000 тона са опасни и застрашават живота на хората.
В залите в съседство с конгреса са изложени много експонати и са представени почти всички видове технологии за съвременна обработка на отпадъци и за получаване на енергия от тях. Освен традиционно силните в бранша държави като Германия, Испания, Австрия и други европейски страни, много силно е представянето на САЩ. Има и много китайски производители.