Златен медал “Най-зелена Олимпиада” за Лондон
В своя опит да бъде уникален и “зелен” град, Лондон създаде концепцията “Планета Олимпиада”, като се възползва от прикованото световно внимание и на световната сцена британската столица показа своя уникален модел за създаване на устойчива общност. Целите на този план включваха – понижение в консумацията на енергия, по-ниски въглеродни емисии, по-голяма водна ефективност и намаляване на отпадъците; опазване на биологичното разнообразие; достъп и включване, здравеопазване и трудова заетост. (вижте видео)
Месец след финала, можем да обобщим – Лондон изпълни плана си. Енергията, която беше използвана от Олимпийските игри от възобновяеми източници, в крайна сметка намали почти наполовина консумацията, общите емисии на въглероден диоксид паднаха с 20% и този резултат не е постигнат за една нощ – през последните две години се прилагат мерки, които са част от стратегията за “олимпийска” ефективност.
Олимпийските обекти бяха проектирани така, че да използват 40% по-малко питейна вода, в жилищата на спортистите консумацията да е с 30 на сто по-малко в сравнение със стандартната. А първоначалния план за повторно използване на 90% от строителните материали беше преизпълнен и процента достигна 98 на сто рециклирани отпадъци при разрушаването и демонтажа на изградени обекти.
Властите създадоха ефективна структура на управление, която включваше силен акцент върху устойчивостта. Игрите в Лондон 2012 бяха наблюдавани и оценявани от много експерти и организации, свързани с устойчивото развитие, дори беше назначена комисия за устойчив Лондон – специален орган за осъществяване на одит върху проекта от самото му начало.
Накратко, Лондон постави летвата на устойчивост високо и постигна възхитителни резултати, но това далеч не е първият от градовете-домакини на Олимпийски игри, който се опитва да бъде зелен.
През 1994 г Международния олимпийски комитет добави раздел “Околна среда” до “Спорт” и “Култура” като ръководни принципи за летните олимпийски игри в Атланта и за първи път обърна сериозно внимание на устойчивото повторно използване на новопостроените олимпийски сгради след края на игрите.
И ако Лондон надмина предишните усилия, Рио де Жанейро изглежда готов да изпревари олимпийските постижения от тази година. Кандидатурата на града за 2016 беше фокусирана силно върху екологичните цели и затова мотото е “Зелени игри за синя планета”(вижте видео за Олимпийското село). А Бразилия има едно ключово предимство – 45 на сто от енергията на страната вече идва от водноелектрически и възобновяеми източници. Целта на Рио е до 2016 г. 100% от обществения транспорт да мине на чисто гориво – биодизел, етанол и да се създаде мрежа от велосипедни алеи, свързващи всички олимпийски съоръжения. А самото село е проектирано да бъде “Зеленият рай на флората и фауната”, като ландшафтът ще напомня на тропическите гори край Амазонка, въпреки, че критиците не пропускат да отбележат проблема с обезлесяването на тропическите гори в Бразилия – един наистина сериозен екологичен проблем.
В крайна сметка едно нещо е ясно: Олимпийските игри са не само спортно мероприятие, но и надпревара за “златен медал” по устойчиво развитие.
Статията е със съкращения. Източник: b2b Magazine