В УНСС се проведе кръгла маса “Устойчивото потребление в България”
В следобедната сесия бяха представени “Добри практики за устойчиво потребление”, сред които бяха зелените обществени поръчки, подходът „Пазарувай умно”, Люксембургската система за устойчиво управление и потребление на отпадъци, както и системата за сертифициране на био храни и устойчив велотранспорт в Бургас.
Зелените поръчки са мъдро икономическо решение за пестене на енергия и пари. При тях се търси икономически най-добрата оферта, като се отчитат еколого-съобразността и разходите на жизнения цикъл – закупуване, експлоатация и изхвърляне. При нас делът на зелените обществени поръчки е под 20%, докато в Скандинавските страни той е 80%.
Ползите от прилагането на зелени обществени поръчки са следните:
- Влияние върху пазара: ускорява навлизането на зелени продукти
- Ефективно използване на енергията
- Намалява емисиите на CO2 и други вредни емисии
- Намалява вредните вещества
- Намалява консумацията на природни ресурси
- Пести пари
- Прави Европа независима от внос на енергийни източници
SuperDrecks-Këscht® „Модел Люксембург“ е сертифициран като най-добра практика от Европейската комисия. При увеличаващ се темп на нарастване на населението, количеството депонирани битови отпадъци намалява като за 2011г. едва 15% са били депонирани.
Сертификационните схеми на био продукти осигуряват и поддържат връзката на доверие между производителя и потребителя, гарантират проследяемостта на продукта по цялата верига от полето до чинията, строго следят за спазването на правилата за биологично производство. В България се забелязва нарастващо търсене на биологични продукти, както и увеличаващ се интерес към биологичното производство, след започналото подпомагане по Програмата за развитие на селските райони.
През 2012г. Бургас тръгва по пътя на устойчивия транспорт чрез изграждането на 12 велостоянки и 20 км. велоалеи. Инициативата се прима повече от добре от местното население, гостите на града, представители на бизнеса. Отчитат се намален трафик и намалено време за пътуване в града, повишен обществен интерес към този тип транспорт, редукция на емисиите на въглероден двуокис с 1500т/год.
От първата кръгла маса по темата са минали три години и вече се наблюдават положителни резултати в развитието на устойчивото производство и потребление в България. Заинтересованите страни трябва да продължат усилията си в тази посока и да надграждат вече постигнатото. Необходимо е повишаване на доверието на потребителите към еколого-съобразните продукти, като това ще стане чрез следване на единен подход за екологичния отпечатък, както и чрез по-ефективно използване на механизмите за подобряване информираността на потребителите.
Изнесените презентации могат да бъдат намерени на официалната страница на проекта.
Автор: Радостина Славкова, CSR Bulgaria